Piosenki Na Wagę Złota

„Bema Pamięci Żałobny Rapsod” Czesław Niemen.

Piosenki Na Wagę Złota to cykl  filmów poświęconych czterem piosenkom które miały szczególne znaczenie dla historii polskiej piosenki. Oprócz jednego z najbardziej spektakularnych utworów Czesława Niemena jakim jest „Bema Pamięci Żałobny Rapsod” w całej serii omówione zostały również następujące piosenki:

„Lubię Wracać Tam Gdzie Byłem” Zbigniewa Wodeckiego,

„Mury” Jacka Kaczmarskiego (a w zasadzie Llouisa Llach’a)

„Trzy Zapałki” grupy TSA

Filmy mają charakter edukacyjny i powstały dzięki współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci. Narrację prowadzi Ania Rusowicz – artystka big beatowa udzielająca się również w alternatywnym projekcie Nixes. Ania jest odpowiednią osobą aby prowadzić tę opowieść, gdyż to jej rodzice (Ada Rusowicz i Wojciech Korda) zapisali się w historii Big Beatu oraz znali autorów Piosenek Na Wagę Złota. Na potrzeby filmów wypowiedzieli się też krewni oraz przyjaciele Niemena, Wodeckiego oraz sam Marek Piekarczyk. Na koniec każdego z odcinków Ania wykonuje omawiany przez siebie utwór w towarzystwie gitarzysty Pawła Zalewskiego wykonującego jeden z utworów na instrumencie o nazwie viola da gamba a w przypadku „Bema Pamięci…” klawiszowca Łukasza Jakubowicza.

Niestety film został zdjęty z kanału z przyczyn nieznanych mi, dlatego opisanego wyżej odcinka z Niemenem nie jestem w stanie pokazać i wrzucam poniżej Trzy zapałki.

Date:
realizacja:
video4bands
narracja:
Ania Rusowicz